2.5 C
New York kenti
Pazar, Şubat 28, 2021

Uzay yolculuğunun adresi Gölbaşı

Bilim insanları Türkiye’nin uzay yolculuğuna ‘ODTÜ Uzay Teknokenti’nde şekil verecek. Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Gölbaşı’ndaki 70 hektarlık alanda kurulumu için hazırlıklar sürüyor.

Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında, ODTÜ ile beraber, yerli ve yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapacak Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Gölbaşı’nda kurulacak. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Milli Uzay Programı’na ODTÜ, İTÜ ve Sabancı başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin destek vereceğini ifade etti. Programın açıklandığı gün, Türkiye Uzay Ajansı, ODTÜ ve ODTÜ Teknokent arasında, Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde ortak Ar-Ge ve teknoloji geliştirme çalışmalarının yapılması için iş birliği protokolü imzalandığını hatırlatan Kök, bu kapsamda Türkiye’nin uzay alanındaki ilk ihtisas teknokentinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinesi ve ODTÜ’nün öncülüğünde hayata geçirileceğini bildirdi. Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Gölbaşı’nda kurulacağını belirten Kök, şöyle devam etti.

YENİ KARİYER ALANLARI

Rektör Kök, ODTÜ Uzay Teknokenti’nin kapılarının havacılık ve uzay, mühendislik ve temel bilimler alanında çalışanlar için açık olacağını belirterek, özellikle YÖK 100/2000 programında doktoralarına devam eden öğrenciler için de yeni kariyer alanları oluşturulacağını kaydetti. Türkiye’den uzay alanında ilk ihracatın yapılmasında ODTÜ Teknokent’in de katkı sağlayacağını belirten Kök, TUSAŞ ile Arjantin merkezli INVAP SE ortaklığında kurulan GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ tarafından yeni nesil haberleşme uydusu teknolojilerinin ilk yurt dışı satışının Arjantin’e gerçekleştirileceğini bildirdi.

Yozgat nüfusu artışı azalıyor

Yozgat İl genelinde 20-24 yaş arasında bulunan gençlerin sayısının...