Çalışan emekliye 5000 TL ikramiye ne zaman ödenecek?

Çalışan emekliye 5000 TL ikramiye ne zaman ödenecek? Sorusu milyonların gündeminde kalmaya devam ediyor. Cumhuriyet ikramiyesi ödeme tarihleri için gözler yetkililerden gelecek açıklamalara çevrilirken yeni bir detay ortaya çıktı. Meclis’teki bütçe görüşmeleri nedeniyle 2. Torba Yasa şimdilik beklemeye alınırken, 5000 TL ikramiyenin ayın son günlerinde hesaplara yatacağı öngörüldü.

Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere bir defalığına verilen 5000 TL ikramiye 11-15 Kasım tarihlerinde ödendi. Kasım ayında yapılan ödemeden, herhangi bir işte çalışmayan emekliler yararlandı. Kamuoyundan gelen eleştiriler üzerine çalışan emeklilere de ikramiye ödenmesi kararı alındı. Bununla ilgili yasal düzenleme torba kanun teklifine konuldu.
TORBA KANUNA BÜTÇE ENGELİ
Kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Genel Kurul’da ise teklifin ilk 46 maddesi kabul edildi. Ancak, bütçe görüşmeleri dolayısıyla torba kanun teklifi görüşmelerine ara verildi.

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri 25 Aralık’ta sona erecek. Toplam 86 maddeden oluşan teklifin kalan maddelerinin ise 26-27 Aralık tarihlerinde görüşülmesi bekleniyor.
ÇALIŞAN EMEKLİYE 5000 TL İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu, teklifin planlandığı gibi yasalaşması halinde Aralık ayı sona ermeden ikramiyelerin emeklilere ödenmesi için hazırlık yaptı. Muhalefet partilerinin teklifle ilgili bazı maddelerde çekinceleri olsa da ikramiyenin bu ay yetişmesi için görüşmelerin hızla tamamlanması için çaba sarf etmesi bekleniyor. Teklifin yasalaşması konusunda son anda bir sürpriz gelişme yaşanmazsa 5000 TL ikramiyenin ayın son günlerinde hesaplara yatması öngörülüyor.