Bankada parası olan herkesi ilgilendiriyor

Yüksek fon vaadiyle yapılan dolandırıcılık haberlerinin ardından bankalara olan güvende gerileme olduğu ifade edilirken uzmanlardan dikkat çeken değerlendirmeler peş peşe geldi. Seçil Erzan olayı ile başlayan ve iplik söküğü gibi devamı gelen olaylar için uzmanlar, bankaların da sorumlu olduğunu kaydediyor. Ayrıca yüksek getirinin her zaman yüksek risk taşıdığının altını çiziyorlar

Yüksek fon vaadi ile dolandırıcılıkta Seçil Erzan olayı ile birbiri ardına gelen haberlerin ardından bankalara güvenin azaldığı belirtiliyor. Para yatırmak isteyen müşteriler artık iki kez düşünüyor. Hatta hali hazırdaki parasını geri çekmek isteyen müşterilerin bile olduğu dile getiriliyor.Konuyla ilgili Haber Global’e değerlendirmelerde bulunan uzmanlar bankaların da istihdam eden taraf olarak hukuki sorumlulukları olduğunu belirtiyor.

Özellikle son dönemde meydana gelen olaylar bankalara olan güven konusunda soru işaretleri yarattı. Bankalar müşterilerin mevduatlarını değerlendirmek için fonlara yatırım yaparlar. Dolayısıyla, nakit sürekli olarak bankaların kasasında durmaz. Ancak, bankacılık sektöründeki riskler bulaşıcıdır. Herhangi bir nedenle ortaya çıkan panik durumunda, mudiler paralarını değerlendirmekten vazgeçebilir ve hatta mevcut mevduatlarını geri çekenler var. Bu güvensizlik algısı yayıldığında, herkes parasını aynı anda çekmek isteyebilir. Ancak, bankanın bunu gerçekleştirecek rezervi kasasında değildir.
Bunun önüne geçmek için bankaların zorunlu ve ihtiyari rezervler arttırılabilir veya sigorta limitleri yükseltilebilir. Geçtiğimiz gün yapılan düzenleme ile mevduata TMSF garantisinin üst limiti yükseltildi. Böylece herhangi bir iflas durumunda mevduatın 650 bin TL’ye olan kısmı devlet garantisi altına alınmış oldu.