asgari ücret önerisi! ’17 bin liranın üzerinde olmalı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, emekli maaşı ve asgari ücret ile ilgili dikkat çeken bir öneride bulundu. Destici, “Asgari ücret, bu yüksek enflasyon devam ettiği sürece, ocak ve temmuz ayında yılda 2 kez tespit edilmeye devam edilmelidir. Bizim teklifimiz ve önerimiz şudur; enflasyon artı en az yüzde 10 refah payı verilerek asgari ücret minimum 17 bin liranın üzerinde olmalıdır” dedi. Destici ayrıca, “Emekli maaşları, asgari ücretin altında olmamalıdır” dedi.
EMEKLİ MAAŞLARI, ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMALI’
Daha sonra ekonomiye değinen Destici, ekonomi üzerindeki baskının farkında olduklarını işaret ederek, “Hiçbir dünya ülkesi pandeminin zararlarını bütünüyle kapatabilmiş değil. Avrupa ve Orta Doğu’daki savaşlar, enerji ve gıda başta olmak üzere her sektörü etkiliyor. Savunma ve terörle mücadele, hala en önemli gider kalemlerimiz. Bununla birlikte sosyal devlet olma görev ve sorumluluğumuzdan asla vazgeçemeyiz. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında, özellikle dar gelirli emekli maaşları ve asgari ücret, hiçbir mazeret ve açıklamayı haklı kılamayacak kadar yetersiz hale gelmiştir.

Devlet, vatandaşlarını çaresizliğe mahkum etmez, edemez. Asgari ücret, bu yüksek enflasyon devam ettiği sürece yılda 2 kez, ocak ve temmuz ayında yılda 2 kez tespit edilmeye devam edilmelidir. Bu şekilde asgari ücretlimiz, yüksek enflasyona ezdirilmeyecektir. Yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2’nci toplantısını yapacak. Bizim teklifimiz ve önerimiz şudur; enflasyon artı en az yüzde 10 refah payı verilerek asgari ücret minimum 17 bin liranın üzerinde olmalıdır. Velhasılı, çalışanlarımızı, emeklilerimizi, hiçbir vatandaşımızı hayat pahalılığı şartlarına ezdirmemeliyiz. Daha önce de ifade ettik, emekli maaşları, asgari ücretin altında olmamalıdır” dedi.