İstanbul dünyadaki en riskli 10 şehirden birisi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Olası İstanbul depremi için Ekrem Bey ve ilçe belediye başkanları ile görüştük, prensipte anlaştık. Haftaya çalışmalara başlıyoruz. İstanbul dünyadaki en riskli 10 şehirden birisi” açıklamasında bulundu. Özhaseki, “İstanbul’u kısaca özetleyecek olursak 5,8 milyon civarında bağımsız birim var. Bunun 1,5 milyonu riskli görünüyor. Ama 600 bin konut ilk etapta çok daha riskli ve yıkılabilecek bir yapı gözüküyor. Bizim bir an önce ne yapıp edip, önce 600 bin bağımsız birimin, akabinde de ikinci sırada da riskli görünen 1,5 milyon yapıyı dönüştürmek gibi bir mecburiyetimiz, zorunluluğumuz var ifadelerini kullandıÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yerinde Dönüşüm Projesi’ne ilişkin olarak, kendi nezaretlerinde başlayan, denetledikleri işlerin herhangi bir şekilde aksaması ve yarım kalması durumunda, TOKİ’nin devreye gireceğini ve bütün vatandaşların binalarını TOKİ’nin tamamlayacağını bildirdi.

Özhaseki, İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde Ankara temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, deprem bölgesinin birinci öncelikleri olduğunu belirterek, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 680 bin konutun, 170 bin civarında iş yeri gibi tek katlı yapıların yıkıldığını ve maddi hasarın çok büyük olduğunu kaydetti.

“Her birisini aynı şekilde belediye ihaleleriyle rezerv alanlarda yapacak olsanız neredeyse 110 milyar doları buluyor.” diyen Özhaseki, şu anda kendilerini daha çok ilgilendiren ve zorlayan bir konunun geçici barınma alanlarında yaşayanların durumu olduğunu söyledi.